Microchip Technology MASMCG51CA
Part No.:
MASMCG51CA
Datasheet:
AnpuMASMCG51CA.pdf
Description:
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
51V
Voltage - Breakdown (Min):
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
18.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG51CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG51CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG51CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG51CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG51CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCG51CA pin diagram, MASMCG51CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG51CA MASMCG51CAE3
Part Number MASMCG51CA MASMCG51CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 51V 51V
Voltage - Breakdown (Min) 56.7V 56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 82.4V 82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 18.2A 18.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)