Microchip Technology MASMCG54A
Part No.:
MASMCG54A
Datasheet:
AnpuMASMCG54A.pdf
Description:
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
54V
Voltage - Breakdown (Min):
60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
17.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG54A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG54A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG54A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG54A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG54A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCG54A pin diagram, MASMCG54A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG54A MASMCG54AE3 MASMCG54A/TR
Part Number MASMCG54A MASMCG54AE3 MASMCG54A/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 -
Bidirectional Channels - - 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 54V 54V 54V
Voltage - Breakdown (Min) 60V 60V 60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 87.1V 87.1V 87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 17.2A 17.2A 17.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)