Microchip Technology MASMCG54CA
Part No.:
MASMCG54CA
Datasheet:
AnpuMASMCG54CA.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
54V
Voltage - Breakdown (Min):
60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
17.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG54CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG54CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG54CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG54CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG54CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCG54CA pin diagram, MASMCG54CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG54CA MASMCG54CAE3
Part Number MASMCG54CA MASMCG54CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 54V 54V
Voltage - Breakdown (Min) 60V 60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 87.1V 87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 17.2A 17.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)