Microchip Technology MASMCG58A
Part No.:
MASMCG58A
Datasheet:
AnpuMASMCG58A.pdf
Description:
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
58V
Voltage - Breakdown (Min):
64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
16A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG58A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG58A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG58A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG58A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG58A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCG58A pin diagram, MASMCG58A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG58A MASMCG58AE3 MASMCG58A/TR
Part Number MASMCG58A MASMCG58AE3 MASMCG58A/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 -
Bidirectional Channels - - 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 58V 58V 58V
Voltage - Breakdown (Min) 64.4V 64.4V 64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 93.6V 93.6V 93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 16A 16A 16A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)