Microchip Technology MASMCG58CA
Part No.:
MASMCG58CA
Datasheet:
AnpuMASMCG58CA.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
58V
Voltage - Breakdown (Min):
64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
16A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG58CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG58CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG58CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG58CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG58CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCG58CA pin diagram, MASMCG58CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG58CA MASMCG58CAE3
Part Number MASMCG58CA MASMCG58CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 58V 58V
Voltage - Breakdown (Min) 64.4V 64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 93.6V 93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 16A 16A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)