Microchip Technology MASMCG60A
Part No.:
MASMCG60A
Datasheet:
AnpuMASMCG60A.pdf
Description:
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60V
Voltage - Breakdown (Min):
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
15.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG60A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG60A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG60A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG60A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG60A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCG60A pin diagram, MASMCG60A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG60A MASMCG60AE3 MASMCG60A/TR
Part Number MASMCG60A MASMCG60AE3 MASMCG60A/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 -
Bidirectional Channels - - 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 60V 60V 60V
Voltage - Breakdown (Min) 66.7V 66.7V 66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 96.8V 96.8V 96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 15.5A 15.5A 15.5A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)