Microchip Technology MASMCG60CA
Part No.:
MASMCG60CA
Datasheet:
AnpuMASMCG60CA.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60V
Voltage - Breakdown (Min):
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
15.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG60CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG60CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG60CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG60CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG60CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCG60CA pin diagram, MASMCG60CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG60CA MASMCG60CAE3 MASMCG60CA/TR
Part Number MASMCG60CA MASMCG60CAE3 MASMCG60CA/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 60V 60V 60V
Voltage - Breakdown (Min) 66.7V 66.7V 66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 96.8V 96.8V 96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 15.5A 15.5A 15.5A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)