Microchip Technology MASMCG64AE3
Part No.:
MASMCG64AE3
Datasheet:
AnpuMASMCG64AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 64VWM 103VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
64V
Voltage - Breakdown (Min):
71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
14.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG64AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG64AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG64AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG64AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG64AE3.
Image MASMCG64AE3
Part Number MASMCG64AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 64V
Voltage - Breakdown (Min) 71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 14.6A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)