Microchip Technology MASMCG64CA
Part No.:
MASMCG64CA
Datasheet:
AnpuMASMCG64CA.pdf
Description:
TVS DIODE 64VWM 103VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
64V
Voltage - Breakdown (Min):
71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
14.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG64CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG64CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG64CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG64CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG64CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCG64CA pin diagram, MASMCG64CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG64CA MASMCG64CAE3
Part Number MASMCG64CA MASMCG64CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 64V 64V
Voltage - Breakdown (Min) 71.1V 71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 103V 103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 14.6A 14.6A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)