Microchip Technology MASMCG6.5A
Part No.:
MASMCG6.5A
Datasheet:
AnpuMASMCG6.5A.pdf
Description:
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.5V
Voltage - Breakdown (Min):
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
133.9A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG6.5A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG6.5A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG6.5A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG6.5A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG6.5A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCG6.5A pin diagram, MASMCG6.5A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG6.0A MASMCG6.0A/TR MASMCG6.0AE3 MASMCG6.5A MASMCG6.5AE3
Part Number MASMCG6.0A MASMCG6.0A/TR MASMCG6.0AE3 MASMCG6.5A MASMCG6.5AE3
Series - - - - -
Packaging Bulk Tape & Reel (TR) Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 - 1 1 1
Bidirectional Channels - 1 - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 6V 6V 6V 6.5V 6.5V
Voltage - Breakdown (Min) 6.67V 6.67V 6.67V 7.22V 7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 10.3V 10.3V 10.3V 11.2V 11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 145.6A 145.6A 145.6A 133.9A 133.9A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)