Microchip Technology MASMCG70A
Part No.:
MASMCG70A
Datasheet:
AnpuMASMCG70A.pdf
Description:
TVS DIODE 70VWM 113VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
13.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG70A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG70A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG70A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG70A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG70A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCG70A pin diagram, MASMCG70A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG70A MASMCG70AE3
Part Number MASMCG70A MASMCG70AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 70V 70V
Voltage - Breakdown (Min) 77.8V 77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 113V 113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 13.3A 13.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)