Microchip Technology MASMCG70CAE3
Part No.:
MASMCG70CAE3
Datasheet:
AnpuMASMCG70CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 70VWM 113VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
13.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG70CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG70CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG70CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG70CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG70CAE3.
Image MASMCG70CAE3
Part Number MASMCG70CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 70V
Voltage - Breakdown (Min) 77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 13.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)