Microchip Technology MASMCG78A
Part No.:
MASMCG78A
Datasheet:
AnpuMASMCG78A.pdf
Description:
TVS DIODE 78VWM 126VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
78V
Voltage - Breakdown (Min):
86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG78A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG78A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG78A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG78A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG78A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCG78A pin diagram, MASMCG78A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG78A MASMCG78AE3
Part Number MASMCG78A MASMCG78AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 78V 78V
Voltage - Breakdown (Min) 86.7V 86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 126V 126V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 11.4A 11.4A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)