Microchip Technology MASMCG85CAE3
Part No.:
MASMCG85CAE3
Datasheet:
AnpuMASMCG85CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 85VWM 137VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
85V
Voltage - Breakdown (Min):
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
10.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG85CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG85CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG85CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG85CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG85CAE3.
Image MASMCG85CAE3
Part Number MASMCG85CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 85V
Voltage - Breakdown (Min) 94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10.4A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)