Microchip Technology MASMCG90CA
Part No.:
MASMCG90CA
Datasheet:
AnpuMASMCG90CA.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
90V
Voltage - Breakdown (Min):
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
10.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCG90CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCG90CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCG90CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCG90CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCG90CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCG90CA pin diagram, MASMCG90CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCG90CA MASMCG90CAE3
Part Number MASMCG90CA MASMCG90CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 90V 90V
Voltage - Breakdown (Min) 100V 100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 146V 146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10.3A 10.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)