Microchip Technology MASMCGLCE11AE3
Part No.:
MASMCGLCE11AE3
Datasheet:
AnpuMASMCGLCE11AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
11V
Voltage - Breakdown (Min):
12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
82A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCGLCE11AE3 on Anpu?
3. Are the MASMCGLCE11AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCGLCE11AE3?
Image MASMCGLCE11AE3
Part Number MASMCGLCE11AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 11V
Voltage - Breakdown (Min) 12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 82A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)