Microchip Technology MASMCGLCE120A
Part No.:
MASMCGLCE120A
Datasheet:
AnpuMASMCGLCE120A.pdf
Description:
TVS DIODE 120VWM 193VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
120V
Voltage - Breakdown (Min):
133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
90pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCGLCE120A on Anpu?
3. Are the MASMCGLCE120A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCGLCE120A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCGLCE120A.
Image MASMCGLCE120A MASMCGLCE120AE3
Part Number MASMCGLCE120A MASMCGLCE120AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 120V 120V
Voltage - Breakdown (Min) 133V 133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 193V 193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7.8A 7.8A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)