Microchip Technology MASMCGLCE12A
Part No.:
MASMCGLCE12A
Datasheet:
AnpuMASMCGLCE12A.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
75A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCGLCE12A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCGLCE12A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCGLCE12A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCGLCE12A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCGLCE12A.
Image MASMCGLCE12A MASMCGLCE12AE3
Part Number MASMCGLCE12A MASMCGLCE12AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V 12V
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V 13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 19.9V 19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 75A 75A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)