Microchip Technology MASMCGLCE130AE3
Part No.:
MASMCGLCE130AE3
Datasheet:
AnpuMASMCGLCE130AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 130VWM 209VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
130V
Voltage - Breakdown (Min):
144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
90pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCGLCE130AE3 on Anpu?
3. Are the MASMCGLCE130AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCGLCE130AE3?
Image MASMCGLCE130AE3
Part Number MASMCGLCE130AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 130V
Voltage - Breakdown (Min) 144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)