Microchip Technology MASMCGLCE13A
Part No.:
MASMCGLCE13A
Datasheet:
AnpuMASMCGLCE13A.pdf
Description:
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
13V
Voltage - Breakdown (Min):
14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
70A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCGLCE13A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCGLCE13A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCGLCE13A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCGLCE13A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCGLCE13A.
Image MASMCGLCE13A MASMCGLCE13A/TR MASMCGLCE13AE3
Part Number MASMCGLCE13A MASMCGLCE13A/TR MASMCGLCE13AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - - -
Packaging Bulk Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1
Bidirectional Channels - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 13V 13V 13V
Voltage - Breakdown (Min) 14.4V 14.4V 14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 21.5V 21.5V 21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 70A 70A 70A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)