Microchip Technology MASMCGLCE14A
Part No.:
MASMCGLCE14A
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet:
AnpuMASMCGLCE14A.pdf
Description:
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMCG
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
14V
Voltage - Breakdown (Min):
15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
65A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCGLCE14A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCGLCE14A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCGLCE14A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCGLCE14A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCGLCE14A.
Image MASMCGLCE14A MASMCGLCE14AE3
Part Number MASMCGLCE14A MASMCGLCE14AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 14V 14V
Voltage - Breakdown (Min) 15.6V 15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 23.2V 23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 65A 65A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)