Microchip Technology MASMCGLCE160AE3
Part No.:
MASMCGLCE160AE3
Datasheet:
AnpuMASMCGLCE160AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 160VWM 259VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
160V
Voltage - Breakdown (Min):
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
90pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCGLCE160AE3 on Anpu?
3. Are the MASMCGLCE160AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCGLCE160AE3?
Image MASMCGLCE160AE3
Part Number MASMCGLCE160AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 160V
Voltage - Breakdown (Min) 178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.8A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)