Microchip Technology MASMCGLCE16A
Part No.:
MASMCGLCE16A
Datasheet:
AnpuMASMCGLCE16A.pdf
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
57A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCGLCE16A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCGLCE16A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCGLCE16A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCGLCE16A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCGLCE16A.
Image MASMCGLCE16A MASMCGLCE16AE3
Part Number MASMCGLCE16A MASMCGLCE16AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16V 16V
Voltage - Breakdown (Min) 17.8V 17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 26V 26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 57A 57A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)