Microchip Technology MASMCGLCE36A
Part No.:
MASMCGLCE36A
Datasheet:
AnpuMASMCGLCE36A.pdf
Description:
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMCG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
25.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCGLCE36A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCGLCE36A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCGLCE36A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCGLCE36A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCGLCE36A.
Image MASMCGLCE36A MASMCGLCE36AE3
Part Number MASMCGLCE36A MASMCGLCE36AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V 36V
Voltage - Breakdown (Min) 40V 40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V 58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 25.8A 25.8A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)