Microchip Technology MASMCGLCE8.5AE3
Part No.:
MASMCGLCE8.5AE3
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet:
AnpuMASMCGLCE8.5AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMCG
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
100A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
100pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCGLCE8.5AE3 on Anpu?
3. Are the MASMCGLCE8.5AE3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCGLCE8.5AE3?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCGLCE8.0A MASMCGLCE8.0AE3 MASMCGLCE8.5A MASMCGLCE8.5AE3 MASMCGLCE80A
Part Number MASMCGLCE8.0A MASMCGLCE8.0AE3 MASMCGLCE8.5A MASMCGLCE8.5AE3 MASMCGLCE80A
Series - - - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8V 8V 8.5V 8.5V 80V
Voltage - Breakdown (Min) 8.89V 8.89V 9.44V 9.44V 88.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 13.6V 13.6V 14.4V 14.4V 129V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 100A 100A 100A 100A 11.6A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz 100pF @ 1MHz 90pF @ 1MHz