Microchip Technology MASMCGLCE90AE3
Part No.:
MASMCGLCE90AE3
Package:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet:
AnpuMASMCGLCE90AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 90VWM 146VC SMCG
Package/Case:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
90V
Voltage - Breakdown (Min):
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
10.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:
90pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMCG)
1. How to order MASMCGLCE90AE3 on Anpu?
3. Are the MASMCGLCE90AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCGLCE90AE3?
Image MASMCGLCE90AE3
Part Number MASMCGLCE90AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 90V
Voltage - Breakdown (Min) 100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)