Microchip Technology MASMCJ100AE3
Part No.:
MASMCJ100AE3
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
AnpuMASMCJ100AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AB
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
100V
Voltage - Breakdown (Min):
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ100AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ100AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ100AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ100AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ100AE3.
Image MASMCJ100AE3
Part Number MASMCJ100AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 100V
Voltage - Breakdown (Min) 111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 9.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)