Microchip Technology MASMCJ10AE3
Part No.:
MASMCJ10AE3
Datasheet:
AnpuMASMCJ10AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 10VWM 17VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10V
Voltage - Breakdown (Min):
11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
88.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ10AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ10AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ10AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ10AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ10AE3.
Image MASMCJ10AE3 MASMCJ10AE3/TR
Part Number MASMCJ10AE3 MASMCJ10AE3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - SMCG
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10V 10V
Voltage - Breakdown (Min) 11.1V 11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 17V 17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 88.2A 88.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)