Microchip Technology MASMCJ10CA
Part No.:
MASMCJ10CA
Datasheet:
AnpuMASMCJ10CA.pdf
Description:
TVS DIODE 10VWM 17VC DO214AB
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10V
Voltage - Breakdown (Min):
11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
88.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ10CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ10CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ10CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ10CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ10CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ10CA pin diagram, MASMCJ10CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ10CA MASMCJ10CA/TR MASMCJ10CAE3 MASMCJ10CAE3/TR
Part Number MASMCJ10CA MASMCJ10CA/TR MASMCJ10CAE3 MASMCJ10CAE3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - - -
Packaging Bulk Tape & Reel (TR) Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Bidirectional Channels 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10V 10V 10V 10V
Voltage - Breakdown (Min) 11.1V 11.1V 11.1V 11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 17V 17V 17V 17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 88.2A 88.2A 88.2A 88.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)