Microchip Technology MASMCJ11CA
Part No.:
MASMCJ11CA
Datasheet:
AnpuMASMCJ11CA.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
11V
Voltage - Breakdown (Min):
12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
82.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ11CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ11CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ11CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ11CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ11CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ11CA pin diagram, MASMCJ11CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ11CA MASMCJ11CAE3 MASMCJ11CA/TR MASMCJ11CAE3/TR
Part Number MASMCJ11CA MASMCJ11CAE3 MASMCJ11CA/TR MASMCJ11CAE3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Bidirectional Channels 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 11V 11V 11V 11V
Voltage - Breakdown (Min) 12.2V 12.2V 12.2V 12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 18.2V 18.2V 18.2V 18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 82.4A 82.4A 82.4A 82.4A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)