Microchip Technology MASMCJ120A
Part No.:
MASMCJ120A
Datasheet:
AnpuMASMCJ120A.pdf
Description:
TVS DIODE 120VWM 193VC DO214AB
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
120V
Voltage - Breakdown (Min):
133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ120A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ120A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ120A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ120A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ120A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ120A pin diagram, MASMCJ120A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ120A MASMCJ120AE3
Part Number MASMCJ120A MASMCJ120AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 120V 120V
Voltage - Breakdown (Min) 133V 133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 193V 193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7.8A 7.8A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)