Microchip Technology MASMCJ120CA
Part No.:
MASMCJ120CA
Datasheet:
AnpuMASMCJ120CA.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
120V
Voltage - Breakdown (Min):
133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ120CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ120CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ120CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ120CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ120CA.
Image MASMCJ120CA MASMCJ120CAE3
Part Number MASMCJ120CA MASMCJ120CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 120V 120V
Voltage - Breakdown (Min) 133V 133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 193V 193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7.8A 7.8A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)