Microchip Technology MASMCJ12AE3
Part No.:
MASMCJ12AE3
DO-214AB, SMC
Datasheet:
AnpuMASMCJ12AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AB
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
75.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ12AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ12AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ12AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ12AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ12AE3.
Image MASMCJ12AE3/TR MASMCJ12AE3
Part Number MASMCJ12AE3/TR MASMCJ12AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series SMCG -
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V 12V
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V 13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 19.9V 19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 75.3A 75.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)