Microchip Technology MASMCJ130AE3
Part No.:
MASMCJ130AE3
Datasheet:
AnpuMASMCJ130AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 130VWM 209VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
130V
Voltage - Breakdown (Min):
144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ130AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ130AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ130AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ130AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ130AE3.
Image MASMCJ130AE3
Part Number MASMCJ130AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 130V
Voltage - Breakdown (Min) 144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)