Microchip Technology MASMCJ150A
Part No.:
MASMCJ150A
Datasheet:
AnpuMASMCJ150A.pdf
Description:
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AB
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
150V
Voltage - Breakdown (Min):
167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ150A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ150A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ150A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ150A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ150A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ150A pin diagram, MASMCJ150A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ150A MASMCJ150AE3
Part Number MASMCJ150A MASMCJ150AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 150V 150V
Voltage - Breakdown (Min) 167V 167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 243V 243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.2A 6.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)