Microchip Technology MASMCJ150CA
Part No.:
MASMCJ150CA
Datasheet:
AnpuMASMCJ150CA.pdf
Description:
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AB
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
150V
Voltage - Breakdown (Min):
167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ150CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ150CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ150CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ150CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ150CA.
Image MASMCJ150CA MASMCJ150CAE3
Part Number MASMCJ150CA MASMCJ150CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 150V 150V
Voltage - Breakdown (Min) 167V 167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 243V 243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.2A 6.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)