Microchip Technology MASMCJ15AE3
Part No.:
MASMCJ15AE3
Datasheet:
AnpuMASMCJ15AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15V
Voltage - Breakdown (Min):
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
61.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ15AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ15AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ15AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ15AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ15AE3.
Image MASMCJ15AE3
Part Number MASMCJ15AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V
Voltage - Breakdown (Min) 16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 61.5A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)