Microchip Technology MASMCJ15CA
Part No.:
MASMCJ15CA
Datasheet:
AnpuMASMCJ15CA.pdf
Description:
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15V
Voltage - Breakdown (Min):
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
61.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ15CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ15CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ15CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ15CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ15CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ15CA pin diagram, MASMCJ15CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ15CA MASMCJ15CAE3 MASMCJ15CA/TR
Part Number MASMCJ15CA MASMCJ15CAE3 MASMCJ15CA/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V 15V 15V
Voltage - Breakdown (Min) 16.7V 16.7V 16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 24.4V 24.4V 24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 61.5A 61.5A 61.5A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)