Microchip Technology MASMCJ160AE3
Part No.:
MASMCJ160AE3
Datasheet:
AnpuMASMCJ160AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
160V
Voltage - Breakdown (Min):
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.8A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ160AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ160AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ160AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ160AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ160AE3.
Image MASMCJ160AE3
Part Number MASMCJ160AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 160V
Voltage - Breakdown (Min) 178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.8A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)