Microchip Technology MASMCJ16AE3
Part No.:
MASMCJ16AE3
Datasheet:
AnpuMASMCJ16AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AB
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
57.7A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ16AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ16AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ16AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ16AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ16AE3.
Image MASMCJ16AE3 MASMCJ16AE3/TR
Part Number MASMCJ16AE3 MASMCJ16AE3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 -
Bidirectional Channels - 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16V 16V
Voltage - Breakdown (Min) 17.8V 17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 26V 26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 57.7A 57.7A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)