Microchip Technology MASMCJ16CAE3
Part No.:
MASMCJ16CAE3
Datasheet:
AnpuMASMCJ16CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
57.7A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ16CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ16CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ16CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ16CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ16CAE3.
Image MASMCJ16CAE3
Part Number MASMCJ16CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16V
Voltage - Breakdown (Min) 17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 57.7A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)