Microchip Technology MASMCJ170AE3
Part No.:
MASMCJ170AE3
Datasheet:
AnpuMASMCJ170AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ170AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ170AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ170AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ170AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ170AE3.
Image MASMCJ170AE3
Part Number MASMCJ170AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 170V
Voltage - Breakdown (Min) 189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.5A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)