Microchip Technology MASMCJ170CA
Part No.:
MASMCJ170CA
Datasheet:
AnpuMASMCJ170CA.pdf
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.5A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ170CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ170CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ170CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ170CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ170CA.
Image MASMCJ170CA MASMCJ170CAE3
Part Number MASMCJ170CA MASMCJ170CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 170V 170V
Voltage - Breakdown (Min) 189V 189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 275V 275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.5A 5.5A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)