Microchip Technology MASMCJ17A
Part No.:
MASMCJ17A
Datasheet:
AnpuMASMCJ17A.pdf
Description:
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
17V
Voltage - Breakdown (Min):
18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
53.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ17A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ17A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ17A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ17A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ17A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ17A pin diagram, MASMCJ17A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ17A MASMCJ17AE3
Part Number MASMCJ17A MASMCJ17AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 17V 17V
Voltage - Breakdown (Min) 18.9V 18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 27.6V 27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 53.3A 53.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)