Microchip Technology MASMCJ18A
Part No.:
MASMCJ18A
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
AnpuMASMCJ18A.pdf
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AB
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
51.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ18A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ18A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ18A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ18A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ18A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ18A pin diagram, MASMCJ18A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ18AE3 MASMCJ18A
Part Number MASMCJ18AE3 MASMCJ18A
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V 18V
Voltage - Breakdown (Min) 20V 20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29.2V 29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 51.4A 51.4A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)