Microchip Technology MASMCJ18CAE3
Part No.:
MASMCJ18CAE3
Datasheet:
AnpuMASMCJ18CAE3.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
51.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ18CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ18CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ18CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ18CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ18CAE3.
Image MASMCJ18CAE3
Part Number MASMCJ18CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V
Voltage - Breakdown (Min) 20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 51.4A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)