Microchip Technology MASMCJ20A
Part No.:
MASMCJ20A
Datasheet:
AnpuMASMCJ20A.pdf
Description:
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
20V
Voltage - Breakdown (Min):
22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
46.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ20A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ20A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ20A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ20A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ20A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ20A pin diagram, MASMCJ20A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ20A MASMCJ20AE3
Part Number MASMCJ20A MASMCJ20AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 20V 20V
Voltage - Breakdown (Min) 22.2V 22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 32.4V 32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 46.3A 46.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)