Microchip Technology MASMCJ20CA
Part No.:
MASMCJ20CA
Datasheet:
AnpuMASMCJ20CA.pdf
Description:
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
20V
Voltage - Breakdown (Min):
22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
46.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ20CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ20CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ20CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ20CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ20CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ20CA pin diagram, MASMCJ20CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ20CA MASMCJ20CAE3
Part Number MASMCJ20CA MASMCJ20CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 20V 20V
Voltage - Breakdown (Min) 22.2V 22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 32.4V 32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 46.3A 46.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)