Microchip Technology MASMCJ22CAE3
Part No.:
MASMCJ22CAE3
Datasheet:
AnpuMASMCJ22CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
22V
Voltage - Breakdown (Min):
24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
35.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
42.2A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ22CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ22CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ22CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ22CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ22CAE3.
Image MASMCJ22CAE3
Part Number MASMCJ22CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 22V
Voltage - Breakdown (Min) 24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 35.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 42.2A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)