Microchip Technology MASMCJ24A
Part No.:
MASMCJ24A
Datasheet:
AnpuMASMCJ24A.pdf
Description:
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
24V
Voltage - Breakdown (Min):
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
38.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order MASMCJ24A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMCJ24A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMCJ24A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMCJ24A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMCJ24A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMCJ24A pin diagram, MASMCJ24A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMCJ24A MASMCJ24AE3
Part Number MASMCJ24A MASMCJ24AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V 24V
Voltage - Breakdown (Min) 26.7V 26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 38.9V 38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 38.6A 38.6A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)